Rafał Wargocki

Rafał Wargocki

Dietetyk

Wpływ alkoholu na aktywność fizyczną

Napoje alkoholowe sieją spustoszenie w naszym organizmie powodując m.in.: przewlekłe stany zapalne  przewodu pokarmowego, zaburzenia perystaltyki jelit, upośledzenie wchłaniania witamin m.in. wapnia co może sprzyjać osteoporozie. 

A jaki wpływ nadmierne spożycie ma u osób aktywnych fizycznie?

Po pierwsze utrudnia regenerację, pogarsza jakość i długość snu, wywołuje dysfunkcje metaboliczne, co sprzyja pogorszeniu wyników sportowych oraz zwiększa ryzyko kontuzji. Nawet niewielkie ilości alkoholu pogarszają czynność skurczową i moc mięśni oraz zmniejszają syntezę glikogenu mięśniowego, który jak wiadomo jest głównym ,,paliwem” pracujących mięśni. 

Alkohol zmniejsza także efektywność procesów powysiłkowej regeneracji, obniżając aż o 15-20% syntezę białek miofibrylarnych, odbudowujących mięśnie’’, co jest kolejnym czynnikiem przekładającym się na spadek siły mięśniowej, szczególnie istotnej przy dyscyplinach siłowych.

Ponadto alkohol ma negatywny wpływ na gospodarkę wodną i ryzyko odwodnienia przez właściwości moczopędne, zmniejszenie wytwarzania wazopresyny ( hormonu antydiuretycznego ). Szczególnie na alkohol należy uważać bezpośrednio po wysiłku fizycznym, podczas którego nasz organizm i tak traci dużo wody. Tak więc przysłowiowe piwko na zakwasy nie zdaje egzaminu, chyba że bezalkoholowe, które z kolei jest bardzo dobrym izotonikiem .

Nie zapominajmy także o ,,kacu”, nieuniknionym w przypadku nadmiernego spożycia napojów wysokoprocentowych. Toksyny, będące produktami rozkładu alkoholu, powodują spadek wydolności fizycznej o aż 11%. Nie wspominając już o przeciążonym układzie  nerwowym, problemach z koordynacją ruchową i ogólnym rozbiciu, które uniemożliwiają efektywne wykonanie treningu.

Podsumowując, unikajcie alkoholu lub pijcie z bardzo dużym umiarem! 

Źródła:

Maria Gacek – Zdrowotne konsekwencje nadużywania napojów alkoholowych. 

W Pilis, A Pilis, A Pilis, I Michalska – Wpływ alkoholu na organizm sportowca.

J Borkowski – Bioenergetyka i biochemia tlenowego wysiłku fizycznego.

Close Menu
×